Światowe Dni Młodzieży z udziałem siedlczan

Rozpoczęły się Światowe Dni Młodzieży z udziałem siedlczan. Cieszy nas fakt, że do grona międzynarodowych uczestników Festiwalu Młodych, który odbywa się w ramach Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro (Brazylia) zakwalifikowały się dwie grupy artystyczne reprezentujące Polskę.

Pierwsza z nich to Młode Podhale – zespół taneczno-folklorystyczny z Nowego Targu. Druga to Teatr Es i Chór Miasta Siedlce z Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce. Polscy artyści ujęci są w oficjalnym programie Festiwalu Młodych i będą promowali Polskę poprzez swoje koncerty na scenach w Kurytybie, Rio de Janeiro i Niteroi.

Warto podkreślić, że szesnastka siedleckich artystów z połączonych grup Teatru ES i Chóru Miasta Siedlce uczestniczy w ŚDM ze wspólnym projektem artystycznym pt. Śpiewnik Papieski, który na tę okazję został specjalnie przygotowany w anglojęzycznej wersji. Skład kameralny Chóru Miasta Siedlce pełni również służbę oprawy muzycznej polskich Mszy Św. zarówno w Kurytybie, jak i w Rio de Janeiro.

Siedleccy artyści przebywają w Brazylii od 16 lipca, gdzie w tygodniu poprzedzającym ŚDM, wzięli udział w Polskim Tygodniu Misyjnym w Kurytybie. W piątek - 19 lipca - podczas Dnia Polaków i Polonii, który odbył sie w Parku im. Jana Pawła II przedstawili oni koncert – spektakl „Śpiewnik Papieski” dla setek Polaków i Polonii brazyliskiej.

We wtorek, 23 lipca, w dzień oficjalnego rozpoczęcia ŚDM, nasi artyści o godz. 12:30 (wg brazylijskiego czasu lokalnego) zaprezentują „Śpiewnik Papieski” w Auli Koncertowej Narodowego Uniwersytetu w Rio de Janeiro (Universidade do Estado do Rio de Janeiro). W następnych dniach - 25 i 26 lipca - odbędą się kolejne koncerty m.in. w 470-tysięcznym Niteroi.

To najwyższy zaszczyt i ogromna satysfakcja, że spośród setek zgłoszeń artystycznych z Polski do udziału w Festiwalu Młodych podczas Światowych Dni Młodzieży zakwalifikowano dwa projekty artystyczne, w tym jeden z nich to nasz ‘Śpiewnik Papieski”. Procedura kwalifikacyjna trwała prawie 7 miesięcy i miała kilka etapów. Warto podkreślić, że ostatecznego wyboru dokonała międzynarodowa komisja ds. kultury Światowych Dni Mlodzieży. Jestem przekonany, że jest to znakomita promocja Siedlec i Polski, bo przecież koncerty i msze święte odbywają się z udziałem setek tysiecy pielgrzymów z całego świata, a nasza muzyka i śpiew towarzyszy tym wydarzeniom, gdyż jesteśmy tam oficjalną delegacją artystyczną z Polski, której działania wpisane są do głównego programu Festiwalu Młodych” – mówi Waldemar Koperkiewicz, zastępca dyrektora CKiS oraz główny koorydnator organizacyjny i artystyczny wyjazdu na ŚDM.

Projekt „Śpiewnik Papieski” (koncert-spektakl i płyta CD – wersja polska i anglojęzyczna, teledyski HD) to dzieło wyjątkowe, powstałe z wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II. To 11 utworów z poezją Karola Wojtyły, do której muzykę napisał Waldemar Koperkiewicz. Spektakl jest przykładem szczególnego wyczucia i umiejętności łączenia głębi poetyckich fraz z naprawdę dobrą muzyką. Przebojowe wykonanie utworów, różnorodność aranżacji muzycznych, a także oprawa sceniczna budzą wzruszenie, a zarazem tęsknotę za światem pontyfikatu Jana Pawła II. W koncercie udział biorą aktorzy Teatru ES, Chór Miasta Siedlce oraz Orkiestra Teatru ES. Wydawcą płyty jest Siedleckie Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne „Brama”, zaś producentem artystycznym Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce.


Poniżej prezentujemy zdjęcia z koncertu "Śpiewnik Papieski" z dnia 19 lipca w ramach Dnia Polaków i Polonii w Kurytybie.

fot. G. Suchodolski
Światowe Dni Młodzieży z udziałem siedlczan

Partnerzy

Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem