Kulturalne podsumowanie Dni Siedlec 2013

Tegoroczne obchody Dni Siedlec odbywały się od 1 do 8 września. Najważniejsze wydarzenia miały swoje miejsce na specjalnie przygotowanej scenie na Lodowisku Miejskim, Placu im. Generała Wł. Sikorskiego oraz na Błoniach Siedleckich.
W tym roku po raz pierwszy połączono dwie największe siedleckie imprezy, czyli Dni Siedlec i Dni z Doradztwem Rolniczym. Dzięki temu efekt był widoczny i odczuwalny dla każdego. Siedlczanie mogli brać udział w niezliczonej ilości imprez, festiwali, spotkań, a odwiedzający nasze miasto goście z kraju i zagranicy poznali bogatą propozycję kulturalną miasta. Do tej współpracy dołączyła jeszcze pogoda, która w ww. dniach była wyjątkowo słoneczna. Wg szacunków organizatorów w wydarzeniach tych wzięło udział około 140 tysięcy mieszkańców Siedlec i regionu.

XX Międzynarodowy Festiwal Pieśni, Tańca i Folkloru
W dniach 5-8 września odbył się XXI Międzynarodowy Festiwal Pieśni, Tańca i Folkloru. Tegoroczną edycję Festiwalu uświetniły takie zespoły folklorystyczne jak: LIGRANI (Macedonia), MLADOSČ (Bułgaria), JUTRZENKA (Litwa), SABINOVČAN (Słowacja), ZORECVIT (Ukraina) oraz ZPiT ZS CHODOWIACY im. A. Siwkiewicz (Polska).

W czwartek, 5 września, w różnych punktach naszego miasta przeprowadzony został happening pod nazwą "Oswajanie folkloru", podczas którego wszystkie zespoły artystyczne biorące udział w tegorocznej edycji Festiwalu prezentowały swoje umiejętności wokalno-taneczne przed mieszkańcami Siedlec i regionu. Tego samego dnia, w godzinach wieczornych, na specjalnie przygotowanej scenie usytuowanej na Lodowisku Miejskim przy ulicy Prusa 6 odbył się koncert inauguracyjny XXI Międzynarodowego Festiwalu Pieśni, Tańca i Folkloru, w którym wzięło udział około pół tysiąca widzów.Kolejne spotkanie z folklorem nastąpiło w dniach 7-8 września na Błoniach Siedleckich. To właśnie w tym miejscu odbywała się tegoroczna edycja Międzynarodowych Targów Rolniczych. Każdego dnia, przez kilka godzin, przed dziesiątkami tysięcy odwiedzających to miejsce prezentowały się wszystkie zespoły biorące udział w naszym Festiwalu. Ponadto na scenie wystąpiła również Orkiestra Bawarska z Niemiec oraz polscy i holenderscy kataryniarze.
W programie wydarzenia nie zabrakło również barwnej parady alejkami targów, w której wzięły udział wszystkie zespoły biorące udział w tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Pieśni, Tańca i Folkloru. Organizatorem festiwalu było, jak co roku, Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce.Koncert "Przebój za przebojem", czyli największe hity polskiej i zagranicznej muzyki rozrywkowej w wykonaniu orkiestry i solistów
W piątek, 6 września, na specjalnie przygotowanej scenie na terenie Lodowiska Miejskiego przy ulicy Prusa 6 odbył się koncert "Przebój za przebojem", który oficjalnie zainaugurował tegoroczne obchody Dni Siedlec.Wykonawcami koncertu byli muzycy Orkiestry Wojskowej w Siedlcach pod kierownictwem por. Dariusza Kaczmarskiego oraz soliści: Robert Protasewicz, Marcin Sójka, Ewa Siembida, Gabriela Kardacz, Justyna Kowynia-Rymanowska i Izabela Jaszczułt-Kraszewska. Artyści zaprezentowali przed zgromadzoną publicznością największe hity polskiej i zagranicznej muzyki rozrywkowej. Tego dnia usłyszeliśmy utwory z repertuaru m.in. Edyty Geppert, Ryszarda Rynkowskiego, Andrzeja Zauchy, Tiny Turner czy zespołów Dżem, Lombard i Abba. Koncert poprowadził Mariusz Orzełowski. W piątkowym widowisku wzięło udział ponad pół tysiąca widzów.
Organizatorem koncertu było Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce.VI Festiwal Teatrów Ulicznych "Pod niebem"
W sobotę, 7 września, na terenie Błonii Siedleckich oraz na Placu im. Generała Władysława Sikorskiego i Placu im. Generała Tadeusza Kościuszki odbyły się spektakle w ramach szóstej edycji Festiwalu Teatrów Ulicznych "Pod niebem". W tym roku na widzów czekały trzy prezentacje: "Parada Fu-turyści" Teatru Akt z Warszawy, "Europa" Teatru Fanum z Siedlec oraz "In Blue" w wykonaniu aktorów Teatru Akt z Warszawy. Ta ostatnia propozycja była przedstawieniem o lekkiej, niebanalnej formie, stanowiącym połączenie teatru pantomimy, tańca, cyrku, teatru ulicznego i happeningu. Organizatorem Festiwalu był Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach, a współorganizatorem Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce."Melodyjki z katarynki", czyli recitale kataryniarzy w różnych punktach naszego miasta
W dniach 7-8 września w różnych punktach na terenie miasta Siedlce można było zobaczyć i usłyszeć recitale polskich i holenderskich kataryniarzy, którzy zjechali do naszego miasta na I Siedlecki Festiwal Kataryniarzy. Pierwszego dnia ich popisy można było podziwiać m.in. na Placu im. Generała Wł. Sikorskiego, na Placu przy Katedrze Siedleckiej, przy Pomniku Jana Pawła II oraz przy Bibliotece Miejskiej w Siedlcach. Kolejnego dnia muzyka z katarynki wybrzmiewała już na Błoniach Siedleckich. To właśnie w tym miejscu zaproszeni do Siedlec kataryniarze kręcili korbą wydobywając tym samym niezwykły dźwięk płynący z katarynki. Tego dnia wszyscy chętni mogli spróbować swoich sił na tym instrumencie pod okiem polskich i holenderskich kataryniarzy. Organizatorem wydarzenia było Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce.Orkiestra Bawarska od przyjaciół z Dasing (Niemcy) - partnerskiego miasta Siedlec
W sobotę, 7 września, przed południem na scenie usytuowanej na Błoniach Siedleckich oraz w godzinach popołudniowych na Skwerze przy fontannie wystąpiła Orkiestra Bawarska z Niemiec. Koncerty zgromadziły wielu widzów i słuchaczy, którzy z zaciekawieniem wysłuchali typowej, regionalnej muzyki bawarskiej. Wydarzenie to uzupełniło trwający od 5 do 8 września XX Międzynarodowy Festiwal Pieśni, Tańca i Folkloru.

Ponadto ofertę kulturalną w ramach tegorocznych obchodów Dni Siedlec uzupełniły: XX Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej "Hosanna Festival", spacery z przewodnikiem PTTK po najciekawszych miejscach i obiektach Siedlec, zorganizaowane zwiedzanie Muzeum Jana Pawła II oraz Muzuem Diecezjalnego w Siedlcach ("Siedlczanie u El Greco"), otwarcie wystawy przygotowanej przez uczestników Pracowni Rysunku i Malarstwa  "Sandomierz 2013", otwarcie wystawy fotografii "Podgórze Przemyskie 2013".

Autorami poszczególnych zdjęć są Jarosław Grudziński, Maria Mazurkiewicz, Tomasz Janeczko, Marek Błaszczyk.
Kulturalne podsumowanie Dni Siedlec 2013

Partnerzy

Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem