Spektakl PAMIĘĆ WODY na deskach Sceny Teatralnej Miasta Siedlce (wstęp bezpłatny)

W niedzielę, 22 września, o godzinie 16:00 i 19:30 na deskach Sceny Teatralnej Miasta Siedlce wystawiony zostanie spektakl "Pamięć wody" z repertuaru Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Wstęp wolny - zapraszamy.
Spektakl PAMIĘĆ WODY - Teatr im. S. Jaracza w Łodzi
Autor: Shelagh Stephenson
Przekład: Elżbieta Woźniak
Reżyseria: Bogdan Tosza
Scenografia: Grzegorz Nowak
Asystent reżysera, inspicjent, sufler - Ewa Nowak
Występują: Vi - Monika Badowska, Catherine - Katarzyna Cynke, Mary - Urszula Gryczewska, Teresa - Matylda Paszczenko, Frank - Mariusz Ostrowski, Mike - Mariusz Witkowski

Bohaterkami „Pamięci wody” brytyjskiej autorki Shelagh Stepehnson są trzy siostry, które przyjeżdżają do rodzinnego domu na pogrzeb matki. Muszą ponownie przyjrzeć się sobie i swojemu dzieciństwu. Wspominają spędzone razem lata, ale każda wspomina je zupełnie inaczej. W kontekście ostatecznych wydarzeń wychodzą na jaw demony pamięci. Widzimy ich skomplikowaną strukturę. I piętno, które na każdej odcisnęło się inaczej, a które każdą wypaczyło. Sztuka jest nie pozbawioną elementów komediowych, opowieścią o życiu. O tym, jak bardzo jesteśmy nieprzygotowani na śmierć bliskiego człowieka, jak bardzo nieodporni na ból, na momenty kryzysowe. Ale przede wszystkim mówi o pamięci. O tym, że czasem bezwiednie fałszujemy nasze wspomnienia, przeinaczamy historie z przeszłości. Tytułowa „Pamięć wody” jest metaforą powtarzalności zdarzeń, doświadczeń i doznań każdego człowieka. Woda, jak taśma magnetyczna, ma swoją pamięć. Podobnie człowiek. Pewne historie, w których bierzemy udział, zatrzymują się gdzieś głęboko w naszej podświadomości. Często nie znamy „dziwnych kodów”, które mamy w sobie, a które są nam przekazywane. Ale to właśnie one nas kształtują i stają się nierozłączną częścią nas samych.

Fragmenty recenzji spektaklu:
"(...) Przedstawienie jest doskonale zagrane, aktorzy przeplatają tragizm z komizmem zachowując przy tym autentyzm niezwykle wyrazistych postaci. (...) Na spektaklu Bogdana Toszy można się pośmiać - hipochondryczne ataki Catherine, która „umiera z bólu” z powodu wyimaginowanej cysty na jajniku, czy wywołana sporą ilością alkoholu szczerość opanowanej na co dzień Teresy to najzabawniejsze momenty przedstawienia. Jednak zasadnicza część opowiadanej historii mówi o nieumiejętności radzenia sobie z życiem, o rozczarowaniu i samotności, na jaką skazany jest człowiek (...)"
Olga Ptak, Dziennik Teatralny

"(...) Katarzyna Cynke plastycznie tworzy postać najmłodszej z sióstr, depresyjnej Catherine. Gest i słowo zlepione są ze sobą bez fałszu. Matylda Paszczenko, opanowana, sztywna, z jakimś scenicznym wyrachowaniem uwalnia tkwiące w postaci Teresy pokłady humoru (humor i to w dobrym tonie cechuje cały spektakl (...) Mary (Urszula Gryczewska) jest najbardziej skryta i zamknięta w sobie. Jej wyizolowanie, ale i zdobywanie wewnętrznej siły oddane są konsekwentnie, a scena gdy dowiaduje się o losie syna (z milczącą Paszczenko) po prostu rozdziera (...)"
- Łukasz Kaczyński, Dziennik Łódzki

"(...) Obejrzeć spektakl, w którym wszystkie elementy są na najwyższym poziomie, to prawdziwa przyjemność. Tak najkrócej można opisać wrażenia po premierze „Pamięci wody” Shelagh Stephenson w łódzkim Teatrze Jaracza. (...) Za sprawą świetnej reżyserii Bogdana Toszy spektakl balansuje między powagą i komizmem. Na scenie panuje atmosfera trochę jak z filmów Woody'ego Allena. Publiczność dostrzega powagę sytuacji, a jednocześnie za chwilę się śmieje. Ten śmiech działa jak katharsis (...)" - Elżbieta Błaszkiewicz, Przegląd

Bezpłatne zaproszenia na spektakl do odbioru w Punkcie Informacji Kulturalnej CKiS, ul. Bpa I. Świrskiego 31, tel. 25 644 68 00 w. 37 - zapraszamy!


Spektakl współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Spektakl PAMIĘĆ WODY na deskach Sceny Teatralnej Miasta Siedlce (wstęp bezpłatny)

Partnerzy

Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem