Chór Miasta Siedlce na próbie akustycznej w Galerii Siedlce (galeria zdjęć)

W środę, 21 maja, w pasażu przy głównym wejściu do Galerii Siedlce, siedleccy śpiewacy z Chóru Miasta Siedlce przeprowadzili próby akustyczne przygotowujące zespół do udziału w finale 45. Ogólnopolskiego Turnieju Chórów "Legnica Cantat". Całością zadyrygowała Justyna Kowynia-Rymanowska. 
-------------------------------------------------
W dniach 24-25 maja Chór Miasta Siedlce weźmie udział w finale 45. Ogólnopolskiego Turnieju Chórów "Legnica Cantat". 

Ogólnopolski Turniej Chórów „Legnica Cantat”
to festiwal pieśni chóralnej o formule otwartej. Uczestnicy reprezentują rozmaite wszystkie epoki, style i gatunki wielogłosowej muzyki wokalnej. Główna nagroda nosi imię Jerzego Libana z Legnicy (1464) - śląskiego kompozytora, teoretyka muzyki i filologa-grecysty.

Festiwal nawiązuje do tradycji muzycznej Legnicy, sięgającej czasów Henryka Brodatego, który był trubadurem, a miasto szczyciło się wówczas posiadaniem największego skriptorium. Pierwszy Konkurs odbył się w dniach 9-11 czerwca 1967 roku pod nazwą „Dolnośląskie Święto Pieśni”. Inicjatorem konkursu był Henryk Karliński, animator kultury, dyrygent i założyciel legnickiego chóru „Madrygał” działającego do dziś. Impreza wzbudziła zainteresowanie zespołów chóralnych oraz dyrygentów i bardzo szybko zyskała rangę ogólnopolskiej. Z czasem impreza wzbogacała się o nowe formy kontaktu z uczestnikami i publicznością, takie jak: koncerty towarzyszące, wystawy, warsztaty i seminaria. Ogólnopolski Turniej Chórów „Legnica Cantat” nie stawia uczestnikom warunków dotyczących rodzaju i liczebności chóru czy wykonywanego programu konkursowego. Kwalifikacji do udziału w zmaganiach konkursowych dokonuje Rada Artystyczna na podstawie nadesłanych płyt CD i kaset magnetofonowych i wideo. Zwykle w konkursie uczestniczy 20 zespołów (około 1500 uczestników). Chóry wykonują 20 minutowe, zróżnicowane stylistycznie, programy a cappella utworów muzyki dawnej i współczesnej (regulamin dopuszcza wykonanie jednego utworu z towarzyszeniem instrumentu w oryginalnym układzie). Oprócz chórów, podczas „Legnicy Cantat” goszczą również: dyrygenci, chórmistrzowie, kompozytorzy, rektorzy i wykładowcy uczelni muzycznych oraz przedstawiciele władz państwowych i lokalnych, a także przedstawiciele mediów. Od początku trwania imprezy (1967) w Turnieju uczestniczyło ponad 650 chórów (wiele z nich kilkakrotnie).Więcej o Chórze Miasta Siedlce przeczytacie TUTAJ.

Dział Promocji i Mediów
Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego
Scena Teatralna Miasta Siedlce

fot. Maria Mazurkiewicz
Chór Miasta Siedlce na próbie akustycznej w Galerii Siedlce (galeria zdjęć)

Partnerzy

Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem