Chór Miasta Siedlce ze srebrnym dyplomem po 45. Ogólnopolskim Turnieju Chórów "Legnica Cantat"

W dniach 23-25 maja w Legnicy odbywał się jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych festiwali chóralnych w Polsce "Legnica Cantat". Do finału w tegorocznej edycji Turnieju zakwalifikował się też Chór Miasta Siedlce. Siedleccy śpiewacy pod dyrekcją Justyny Kowynii-Rymanowskiej przed komisją konkursową zaprezentowali pięć utworów konkursowych i w efekcie zdobyli srebrny dyplom "Legnicy Cantat". Grand Prix 45. Ogólnopolskiego Turnieju Chórów powędrowało do Chóru Akademickiego Politechniki Warszawskiej.


W tegorocznej edycji, którą oceniało jury w składzie: Violetta Bielecka, Hanna Bisewska-Samson, Benedykt Błoński, John Damsma, Dariusz Dyczewski, Stanisław Krawczyński, Krzysztof Szydzisz, Agata Wilińska i Richard Zieliński, wzięło udział 14. zespołów chóralnych z całej Polski. Śpiewacy Chóru Miasta Siedlce przygotowali na tegoroczną edycję "Legnicy Cantat" pięć utworów konkursowych: Pierre Passereau - "Il est bel est bon", Stanisław Wiechowicz - "Pado dysc", Vytautas Miškinis - "Cantate Domino", Eric Whitacre - "Lux aurumque" oraz "Beverly Ross, Julius Dixon - "Lollipop".  

Więcej szczegółów niebawem.

Ogólnopolski Turniej Chórów „Legnica Cantat”
to festiwal pieśni chóralnej o formule otwartej. Uczestnicy reprezentują wszystkie epoki, rozmaite style i gatunki wielogłosowej muzyki wokalnej. Główna nagroda nosi imię Jerzego Libana z Legnicy (1464) - śląskiego kompozytora, teoretyka muzyki i filologa-grecysty.

Festiwal nawiązuje do tradycji muzycznej Legnicy, sięgającej czasów Henryka Brodatego, który był trubadurem, a miasto szczyciło się wówczas posiadaniem największego skriptorium. Pierwszy Konkurs odbył się w dniach 9-11 czerwca 1967 roku pod nazwą „Dolnośląskie Święto Pieśni”. Inicjatorem konkursu był Henryk Karliński, animator kultury, dyrygent i założyciel legnickiego chóru „Madrygał” działającego do dziś. Impreza wzbudziła zainteresowanie zespołów chóralnych oraz dyrygentów i bardzo szybko zyskała rangę ogólnopolskiej. Z czasem impreza wzbogacała się o nowe formy kontaktu z uczestnikami i publicznością, takie jak: koncerty towarzyszące, wystawy, warsztaty i seminaria. Ogólnopolski Turniej Chórów „Legnica Cantat” nie stawia uczestnikom warunków dotyczących rodzaju i liczebności chóru czy wykonywanego programu konkursowego. Kwalifikacji do udziału w zmaganiach konkursowych dokonuje Rada Artystyczna na podstawie nadesłanych płyt CD i kaset magnetofonowych i wideo. Zwykle w konkursie uczestniczy 20 zespołów (około 1500 uczestników). Chóry wykonują 20 minutowe, zróżnicowane stylistycznie, programy a cappella utworów muzyki dawnej i współczesnej (regulamin dopuszcza wykonanie jednego utworu z towarzyszeniem instrumentu w oryginalnym układzie). Oprócz chórów, podczas „Legnicy Cantat” goszczą również: dyrygenci, chórmistrzowie, kompozytorzy, rektorzy i wykładowcy uczelni muzycznych oraz przedstawiciele władz państwowych i lokalnych, a także przedstawiciele mediów. Od początku trwania imprezy (1967) w Turnieju uczestniczyło ponad 650 chórów (wiele z nich kilkakrotnie).Więcej o Chórze Miasta Siedlce przeczytacie TUTAJ.

Chórzystów Chóru Miasta Siedlce ubiera:


Dział Promocji i Mediów
Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego
Scena Teatralna Miasta Siedlce

fot. Legnickie Centrum Kultury
Chór Miasta Siedlce ze srebrnym dyplomem po 45. Ogólnopolskim Turnieju Chórów

Partnerzy

Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem