Poznaliśmy kolejnych laureatów "Wawrzyna Siedleckiego" - corocznej nagrody Prezydenta Miasta Siedlce w dziedzinie kultury.

Antoni Wróblewski (malarz), Robert Protasewicz (aktor) i Dariusz Kaczmarski (dyrygent) to tegoroczni laureaci "Wawrzyna Siedleckiego" - nagrody Prezydenta Miasta Siedlce w dziedzinie kultury. Uroczyste wręczenie statuetek odbyło się w poniedziałek, 26 maja, podczas koncertu "Gramy dla Mamy" na deskach Sceny Teatralnej Miasta Siedlce. 


Tego dnia widownia Sceny Teatralnej Miasta Siedlce wypełniła się po ostatnie miejsce, a to za sprawą widowiska, jakie tego dnia - w Dzień Matki - przygotowało Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego. Przebój za przebojem - tak najkrócej można określić koncert "Gramy dla Mamy", który przed zgromadzoną publicznością wykonała Orkiestra Wojskowa w Siedlcach pod dyrekcją por. Dariusza Kaczmarskiego oraz Soliści: Ewa Siembida, Natalia Koperkiewicz, Gabriela Kardacz, Robert Protasewicz i Marcin Sójka. Relacja z koncertu już niebawem w zakładce "Relacje" na naszej stronie internetowej oraz w Siedleckim Magazynie Kulturalnym na antenie TV Wschód.

Pomiędzy poszczególnymi utworami poznaliśmy tegorocznych laureatów "Wawrzyna Siedleckiego". Statuetki nagrodzonym Artystom wręczali: Wojciech Kudelski - Prezydent Miasta Siedlce, Anna Sochacka - zastępca Prezydenta Miasta Siedlce, Jarosław Głowacki - zastępca Prezydenta Miasta Siedlce i Henryk Niedziółka - Przewodniczący Rady Miasta Siedlce.

Całość poprowadził Mariusz Orzełowski.

TEGOROCZNI LAUREACI NAGRODY PREZYDENTA MIASTA SIEDLCE "WAWRZYN SIEDLECKI":
Nagroda za całkokształt twórczości.
ANTONI WRÓBLEWSKI:
Urodził się na Podlasiu, w Platerowie, gdzie spędził swoje dzieciństwo. Jest absolwentem Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w pracowni grafiki prof. Haliny Chrostowskiej uzyskał w 1976 roku. Po studiach wrócił do Siedlec, by być bliżej pól i lasów. Dzięki tej decyzji powstała seria akwarel, inspirowanych pejzażem Podlasia. Następnie – cykl rysunków piórkiem pt. „Jeden dzień wśród pól”. Wtedy też wpadł na pomysł malowania ziemią na płótnie i na papierze. Uprawia grafikę, malarstwo, rysunek, ale ma w swoim dorobku inne formy realizacji plastycznych. Wspólnie z rzeźbiarzem Andrzejem Sołtysiukiem wykonał ołtarz w Pałacu Prymasowskim w Warszawie podczas pierwszej wizyty Jana Pawła II w Polsce. W 1977 roku zainicjował i prowadził warsztaty malarskie dla uzdolnionych uczniów szkół siedleckich. Przez wiele lat prowadził młodzieżową sekcję plastyczną w Centrum Kultury i Sztuki, w Miejskim Ośrodku Kultury, w Podlaskiej Szkole Artystycznej. Był także jednym z inicjatorów plenerów malarskich w Gródku n/Bugiem.

Laureat Nagrody jest autorem wielu plakatów do wystaw i przedstawień teatralnych. Wykonał wiele scenografii do siedleckich imprez kulturalnych m.in. na Festiwale Standardów Jazzowych czy Zaduszki Jazzowe. Jego kompozycje artystyczne towarzyszyły koncertom takich artystów jak Stanisław Sojka, Zespół „Balkan Electique”, Chór Uniwersytetu Warszawskiego i wielu innym. Antoni Wróblewski od kilkunastu lat jest komisarzem Międzynarodowych Plenerów Malarskich w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach oraz w Platerowie. Jest ambasadorem Siedlec na licznych zagranicznych plenerach, wystawach, na które jest zapraszany jako uczestnik, wykładowca czy komisarz. Swoje prace artystyczne prezentował na wielu wystawach w kraju i za granicą m.in. w Grecji, Kanadzie, USA, Niemczech, Bułgarii, Macedonii, Słowacji, Ukrainie. Ostatnio tworzy cykl prac monumentalnych „Monstrancje polne” - ziemią z różnych stron świata malowane. Pan Antoni Wróblewski za swoją pracę oraz działalność był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany. Otrzymał m.in.: - Brązowy Krzyż Zasługi; - odznakę Zasłużony Działacz Kultury; - odznakę za Zasługi dla Województwa Siedleckiego; - Nagrodę im. Ludomira Benedyktowicza ; - Nagrodę „Złoty Jacek”.

Według Antoniego Wróblewskiego jego postawę twórczą najlepiej charakteryzują słowa Cypriana Norwida z „Pielgrzyma”: "Przecież i ja ziemi tyle mam, Ile jej stopa ma pokrywa, Dopokąd idę…".

Nagroda za całkoształt twórczości.
ROBERT PROTASEWICZ: Drogę artystyczną rozpoczął w wieku 6 lat od nauki gry na fortepianie, a później podjął naukę gry na perkusji. Ukończył studia na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach (specjalizacja – menadżer i animator kultury) oraz studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim (kierunek - marketing kultury). Artysta od ponad 12 lat funkcjonuje w siedleckiej kulturze jako aktor, muzyk, animator kultury, reżyser. Był cenionym perkusistą zespołów: „Vanity”, „Gra pozorów”, „PodobaMiSię”, „Geronimo”. Z zespołem „Vanity” nagrał płytę demo, której recenzja znalazła się w prestiżowym magazynie „Metal Hammer” w Grecji. Koncertował w kraju, a także reprezentował Siedlce i Polskę na Festiwalu w Baarlo w Holandii. Obecnie jest perkusistą zespołu „Norvid” – laureata m.in. festiwali: „Jura Rock Festiwal”, „Siedlecki Rock Open Air Festiwal”, „Rockowe Ogródki”. Z zespołem nagrał wspólnie płytę CD oraz zagrał główną rolę w teledysku grupy pn. „Disconnect”. Robert Protasewicz jest także laureatem wielu konkursów, przeglądów i festiwali m.in.: Studenckiego Festiwalu w Krakowie, Przeglądu Piosenki Studenckiej „Bazuna”, Festiwalu Piosenki Artystycznej „Poetycka Dolina”, Przeglądu Poezji Śpiewanej „Okruchy lata”, Festiwalu Piosenki Autorskiej „Oranżeria” i wielu innych. W 2010 roku rozpoczął pracę w Centrum Kultury i Sztuki im. Andzeja Mezeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce. Jako jedyny, nieprzerwanie jest członkiem reaktywowanego w 2000 roku Teatru ES, w którym jest aktorem, wokalistą i perkusistą. Zagrał w wielu spektaklach zrealizowanych w Teatrze ES m.in.: „Przezroczystość”, „Bezstronny spis okoliczności”, „Herbertorium”, „Koncert piosenek Marka Grechuty”, „Giganci piosenki”, „W tancbudzie tango”, „Śpiewnik papieski”, „O piracie Buciorze, który zgubił skarb, a zyskał Przyjaciela". W 2013 roku wyreżyserował wznowiony spektakl „Przezroczystość” wg ks. Jana Twardowskiego. Jest także reżyserem najnowszego spektaklu Teatru Es „Wolę żyć”, który zostanie wystawiony na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce w dniu 29 maja 2014 roku.

Robert Protasewicz jest człowiekiem skromnym, pełnym empatii dla młodych aktorów, a także cenionym współpracownikiem.

Nagroda za całkokształt twórczości.
DARIUSZ KACZMARSKI
Dariusz Kaczmarski ukończył Liceum Muzycznego im. Karola Szymanowskiego oraz odbył zasadniczą służbę wojskową w Orkiestrze Garnizonowej w Rzeszowie. Rok później rozpoczął zawodową służbę wojskową jako muzyk instrumentalista w Orkiestrze Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych w Warszawie. Jest wielokrotnym laureatem konkursów Solistów i Kameralistów Wojska Polskiego „Świeradów Zdrój”. Jako student Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w 2004 roku otrzymał Stypendium Ministra Kultury za wyróżniające osiągnięcia w nauce. Ukończył studia podyplomowe w zakresie Dyrygentury Orkiestr Dętych oraz Studium Oficerskie w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu i objął stanowisko Kapelmistrza w Orkiestrze Reprezentacyjnej Śląskiego Okręgu Wojskowego we Wrocławiu, a następnie w Orkiestrze Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Rozkazem Dowódcy Wojsk Lądowych w 2012 roku został Kapelmistrzem Orkiestry Wojskowej w Siedlcach. W 2013 r. orkiestra wzięła udział w 48. Konkursie Orkiestr Wojska Polskiego w Świeradowie-Zdroju, gdzie zdobyła tytuł laureata konkursu w kategorii koncertu estradowego. Na zakończenie konkursu po paradzie orkiestr ulicami Świeradowa podczas koncertu galowego wykonano kilka utworów połączonych orkiestr wraz z zespołem "Pectus". Porucznik Dariusz Kaczmarski w kategorii artystycznej wprowadził Orkiestrę Wojskową w Siedlcach na poziom najwyższego profesjonalizmu, tym samym kontynuując najlepsze tradycje siedleckiej orkiestry. Od momentu rozpoczęcia pracy w Siedlcach przez porucznika Dariusza Kaczmarskiego Orkiestra zyskała nowego ducha artystycznego dając mieszkańcom Siedlec wiele satysfakcji i powodu do dumy. Niezapomniane koncerty: „Przebój za przebojem…”; „Baby, ach te baby”, czy koncert „Gramy dla mamy” to ciekawe aranżacje znanych przebojów z doskonałą choreografią i nowatorskimi pomysłami muzycznymi Porucznika i Jego Muzyków. Orkiestra uczestniczyła w wielu uroczystościach społecznych, narodowych i religijnych.

Zaangażowanie dowódcy Orkiestry promieniuje na wszystkich jej Muzyków, co da się odczuć podczas wszechstronnych prezentacji. Wspólnie z Centrum Kultury i Sztuki Orkiestra Wojskowa zrealizowała w ciągu ostatniego roku 6 koncertów i dała się poznać z zupełnie nowej strony. Rzesze widzów są zachwycone nie tylko doskonałością i profesjonalizmem warsztatu muzycznego, ale również wizerunkiem scenicznym. Wprowadzone układy choreograficzne podczas granych utworów wprowadzają w oszołomienie i zachwyt. Orkiestra Wojskowa w Siedlcach pod batutą por. Dariusza Kaczmarskiego stała się wizytówką miasta i jedną z ikon kultury Siedlec.

Dotychczasowymi laureatami Nagrody Prezydenta Miasta Siedlce w dziedzinie kultury - "Wawrzyn Siedlecki" byli: Wanda Księżopolska, śp. Andrzej Meżerycki, Iwona Orzełowska, Joanna Woszczyńska, Mirosław Zdrodowski (2008 rok), Mirosław Greluk, Waldemar Koperkiewicz, Ireneusz Parzyszek, Maciej Turkowski, Bożena Wojciuk (2009 rok), Eugeniusz Kasjanowicz, Milena Madziar, Mariusz Orzełowski, Andrzej Ruciński, Ewa Talacha, Joanna Różewska, Bogdan Skarus (2010 rok), Wojciech Ciekot, prof. Zbigniew Lisowski, Tadeusz Goc, Stanisław Kowalczyk, Grzegorz Orzełowski, ks. prof. Michał Szulik (2011 rok), Halina Budziszewska, Urszula Chruściel, Iwona i Jerzy Kobylińscy, Marek Matwiejczyk, Halina Tunkiewicz (2012 rok) i Edward Kopówka, Tomasz Nowak, Dariusz Różański, Marcin Sójka (2013 rok).  

Dział Promocji i Mediów
Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego
Scena Teatralna Miasta Siedlce

fot. Cyprian Kucharuk
Poznaliśmy kolejnych laureatów

Partnerzy

Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem