Film dokumentalny o siedleckim fotografie Adolfie Ganiewskim dostępny online

Chcemy zaproponować Państwu obejrzenie online filmu dokumentalnego "Gancwol" zrealizowanego w roku 2012, przez naszych kolegów, pracowników CKiS: Jarosława Skrobeckiego i Krzysztofa Rosę oraz montażystę Kamila Mroza. To film o Adolfie Ganiewskim (Gancwolu) i jego pracy fotografa- dokumentalisty Siedlec.
Adolf Ganiewski (Gancwol) -  siedlczanin, z zawodu fotograf, dokumentalista, ale także społecznik i filantrop. Jego cudem ocalałe prace są niezwykle cennym źródłem wiedzy o Siedlcach i jego mieszkańcach na przełomie wieków. Swoje atelier miał w Siedlcach przy ulicy Ogrodowej 29, obecnie Sienkiewicza 33. Fotografował Siedlce i okolice przez prawie 50 lat. Dzięki niemu wiemy, jak zmieniało się nasze miasto, jacy ludzie w nim mieszkali, jak się ubierali i jak na wygląd Siedlec wpłynęła II wojna światowa. W filmie wykorzystano oryginalne zdjęcia Siedlec wykonane przez  Ganiewskiego. Zostały one skonfrontowane z  teraźniejszym wyglądem tych miejsc. A może na tych fotografiach są też miejsca, których dziś już po prostu nie ma?

Oglądając fotografie Ganiewskiego (Gancwola) zadajemy sobie pytanie: jak pełnym pasji i ciekawym świata musiał być człowiekiem, jak świadomym wartości dokumentalnej fotografii, skoro na swoich szklanych negatywach uwieczniał zarówno napotkanych ludzi, jak i ulice, kamienice czy sceny z życia codziennego? Kiedyś mogłoby się wydawać, że jego prace to po prostu zwykłe fotografie, dziś jednak wiemy, że są bezcenne;  mają ogromną wartość historyczną i poznawczą.
 
Stara fotografia to swoista podróż w czasie, to zatrzymana osoba, chwila, zdarzenie… .

Tytuł "Gancwol"
Rodzaj filmu: dokumentalny
Scenariusz: Jarosław Skrobecki
Zdjęcia: Krzysztof Rosa
Montaż: Kamil Mróz
Reżyseria: Jarosław Skrobecki, Krzysztof Rosa, Kamil Mróz

Film dostępny będzie na kanale youtube CKiS od piątku, 17 kwietnia od godz. 18:00 do soboty, 18 kwietnia do godz. 20:00. Zapraszamy!
Linki znajdziecie Państwo na stronie www.ckis.siedlce.pl oraz www.facebook.com/ckis.siedlce

Film dokumentalny o siedleckim fotografie Adolfie Ganiewskim dostępny online

Partnerzy

Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem