Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci naszego kolegi, artysty plastyka Ireneusza Parzyszka

Zmarł Ireneusz Parzyszek - artysta grafik, członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików i Projektantów, od 1998 roku w Związku Polskich Artystów Plastyków, zawodowo związany z Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach. Zajmował się projektowaniem plastycznym, rysunkiem i grafiką użytkową. Od blisko czterdziestu lat obecny w życiu artystycznym w kraju i za granicą. Brał udział w ponad 800 ogólnopolskich i międzynarodowych Wystawach i Festiwalach Plastycznych. Ważna część jego twórczości, to rysunek satyryczny. Przez wiele lat uczestniczył w największych imprezach tej dyscypliny organizowanych w muzeach i galeriach świata. Otrzymał około 80 nagród i wyróżnień za rysunki satyryczne - trzy Złote Szpilki - nagroda tygodnika "Szpilki" za najlepszy rysunek roku 1984, 85 i 86. Za działalność artystyczną uhonorowany Dyplomem Ministra Kultury i Sztuki, Nagrodami Wojewody Siedleckiego i Prezydenta Miasta Siedlce. Zasłużony dla Województwa Siedleckiego, laureat nagrody Fundacji Kultury Podlaskiej i Medalu im. Benedyktowicza.

A dla nas, na co dzień Irek był kolegą, jednym z nas. To w Centrum Kultury i Sztuki tworzył scenografie, projektował plakaty i afisze do wydarzeń artystycznych, pracował z młodzieżą. Ale przede wszystkim wnosił do naszej codzienności ducha prawdziwej Sztuki. Bez jego spacerów po korytarzu, dowcipów, rysunków komentujących aktualne wydarzenia, nasza codzienność nie będzie już taka sama. Ponieśliśmy niepowetowaną stratę. Drodzy Państwo odszedł człowiek sztuki, który często szedł pod prąd; nie poddawał się aktualnym trendom, zawsze miał swoje zdanie i ostro komentował rzeczywistość. Ale taki jest artysta – trochę obok, niepokorny, bezkompromisowy i zawsze we wszystkim wolny! I taki właśnie Irek był do końca! Teraz rysuje już nie dla nas. Tworzy gdzieś tam wysoko razem ze swoimi mistrzami wielkie dzieła. Żegnaj Kolego, a raczej do zobaczenia!

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci naszego kolegi, artysty plastyka Ireneusza Parzyszka

Partnerzy

Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem