Spektakl „Obywatel Junod” - historia Eugeniusza Bodo, jednego z najwybitniejszych twórców polskiego kina przedwojennego

W niedzielę, 26 lutego o godz. 18:00 na deskach Sceny Teatralnej Miasta Siedlce wystawiony zostanie spektakl pt. „Obywatel Junod”. Sztuka podejmuje wielowątkową historię śmierci jednego z najwybitniejszych twórców polskiego kina przedwojennego - Eugeniusza Bodo.

Do 1989 roku w społeczeństwie krążyło wiele różnych, wykluczających się wersji wyjaśniających okoliczności śmierci artysty. Dopiero rozpad Związku Radzieckiego umożliwił dotarcie do akt NKWD, z których wynika, że Bodo zmarł pod koniec 1943 roku w Archangielskiej Obłasti. Narracja spektaklu zbudowana jest wokół przesłuchań Bodo, którego funkcjonariusze NKWD oskarżają o działalność szpiegowską. Sytuacja przybiera obrót potwornie surrealistyczny, gdy okazuje się, że dowodami na rzekome szpiegostwo mają być... filmy, które aktor współtworzył! Dramaturgię zdarzeń potęguje rodzaj fatum, które zdaje się kreować okoliczności działające na niekorzyść bohatera wbrew wszelkim zasadom logiki. Autentyczna historia bożyszcza przywodzi na myśl skojarzenia z prozą takich mistrzów pióra jak Michaił Bułhakow czy Franz Kafka. Sceny śledztwa przeplatane są retrospektywami z czasów, gdy Bodo święcił rekordy popularności na planach filmowych i na scenach kabaretów w Polsce i Rosji. Będziemy mieli okazję usłyszeć wykonania takich przebojów jak „Sex appeal” czy utworów nieco mniej rozpoznawalnych.

Twórcy: scenariusz i reżyseria – Jakub Kornacki, opracowanie muzyczne – Artur Guza – wizualizacje: Szymon Gajdamowicz
Występują: Rafał Ostrowski (rola tytułowa), Jakub Kornacki, Krzysztof Bartoszewicz, Oksana Terefenko, Piotr Srebrowski, Mateusz Deskiewicz, Paweł Kamiński, Agnieszka Skawińska, Agnieszka Brenzak, Krzysztof Stasierowski i Zbigniew Bajor

Bezpłatne wejściówki na to wydarzenie  dostępne są w kasie CKiS. Zapraszamy!

Spektakl „Obywatel Junod” - historia Eugeniusza Bodo, jednego z najwybitniejszych twórców polskiego kina przedwojennego

Partnerzy

Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem