"Próby" Bogusława Schaeffera - czytanie performatywne w Parku Miejskim Aleksandria

Zapraszamy do Parku Aleksandria, w niedzielę, 24.09.2023, na godzinę 17:00. „Próby” Bogusława Schaeffera w interpretacji adeptów Studia Teatralnego im. Jacka Woszczerowicza.

Byliście kiedyś w teatrze na próbie?… No jasne, zazwyczaj nie wpuszczają. A tu gratka. Zapraszamy. Na te wszystkie – to gdzie mam stanąć? Co ja tu gram? Co będę mieć na sobie? I – a teraz proszę nie grać, - a teraz po aktorsku, - kupione, fiksujemy… „Bo co to jest próbowanie? Z drżeniem serca podchodzimy do pracy, która ma się udać.”  - napisał autor - „(…) jeden z aktorów powiedział kiedyś w przerwie, że dla niego próby mają większą wartość niż spektakle. Próbując – doświadcza różnych rzeczy, dowiaduje się wiele o sobie samym, natomiast kiedy gra – dowiaduje się tylko o tym, czy pamięć go nie zawiodła i czy nie wypadł z roli. Przyznacie państwo, że to mało.”  Bogusław Schaeffer stworzył spektakl, który jest próbą, a raczej próbami. I taki jest jego tytuł. I z tego się składa. Odrobinę przemocowy i nieco bardziej narcystyczny reżyser przewodzi grupie mniej lub bardziej rozgarniętych i utalentowanych aktorek. Zmaga się z dramatem i życiem osobistym obsady. Postaci na scenie grają, że grają i grają, że nie grają. Próbują i próbują nie próbować. Jak to w tatrze. Podziwiam Schaeffera, jego dramaty. Jestem wdzięczny za takie teatru widzenie i takie jego ukazanie. Bo jestem przekonany, że żeby dać do ręki aktorom taki materiał, trzeba ten teatr i aktorów kochać bezwarunkowo. Dlatego wzięliśmy się za ten materiał. Żeby go państwu przedstawić. W formie czytania performatywnego. Czyli czegoś, co jest pomiędzy próbą a przedstawieniem. Aktorzy inscenizują i interpretują na scenie, nie rozstając się z egzemplarzem.

Projekt pn. "Rewaloryzacja zabytkowego Parku Miejskiego Aleksandria w Siedlcach" współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w ramach działania 8.1 oś priorytetowa VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie #UEdlaNAS
 

Partnerzy

Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem