"Malarstwo" Mariana Gardzińskiego

 
Wystawa czynna od 21 kwietnia do 23 maja w Galerii Teatralnej CKiS.

MARIAN GARDZIŃSKI 
(1939 – 2010) 

Urodził się w 1939 roku. Studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w 1965 roku w pracowni prof. Franciszka Strynkiewicza. Od 1971 roku wykładowca w siedleckiej Uczelni. Zajmował się twórczością artystyczną w dziedzinie rzeźby, malarstwa i medalierstwa. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. W latach 1976-1981 przewodniczący Delegatury Siedleckiej ZPAP.

Był laureatem ogólnopolskich konkursów rzeźbiarskich i medalierskich. Otrzymał m. in. III nagrodę w konkursie na pomnik Fryderyka Chopina dla Londynu. Autor pomników: Henryka Sienkiewicza w Okrzei i papieża Jana Pawła II w Siedlcach oraz popiersia Tadeusza Kościuszki w Siedlcach, a także portretów rzeźbiarskich, m. in. Józefa Bema, Stefana Żeromskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Henryka Sienkiewicza, Adama Mickiewicza. Ma w swoim dorobku artystycznym kompozycje przestrzenne wykonane w drewnie, kamieniu, brązie i ceramice. Autor medali okolicznościowych bitych w brązie i srebrze. Obok rzeźby i medalierstwa zajmował się również twórczością artystyczną w dziedzinie malarstwa. Swoje obrazy malował w technice olejnej i akwareli.
 
Prace rzeźbiarskie i malarskie Mariana Gardzińskiego prezentowane były na wielu wystawach indywidualnych, zbiorowych i poplenerowych. Jego rzeźby i obrazy znajdują się w zbiorach muzealnych w kraju, w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.   

Partnerzy

Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem