Sekcja plastyczna

Sekcja plastyczna

Sekcja plastyczna Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego działa od 2000 roku. Zajęcia prowadzone przez artystę grafika – Ireneusza Parzyszka, odbywają się w każdy wtorek w spółdzielczym Klubie Kultury „Trójka” w Siedlcach przy ul. Kurpiowskiej 3. 
Dzieci od 7 do 13 roku życia spotykają się o godz. 16:00 i ćwiczą malarstwo, rysunek i inne formy plastyczne. Młodzież w wieku od 14 do 18 lat od godziny 17:00 zajmuje się głównie rysunkiem, ucząc się warsztatu rysunkowego. Od podstaw młodzież poznaje warsztat tej dziedziny sztuki - martwa natura, postać, portret, rysunek architektoniczny, studium rysunkowe to podstawy tej profesji. Zajęcia trwają od października do czerwca każdego roku.  

Ireneusz Parzyszek - prowadzący sekcję plastyczną - należy do Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików i Projektantów, a od 1998 roku do Związku Polskich Artystów Plastyków. Zajmuje się projektowaniem plastycznym, rysunkiem i grafiką użytkową. Od trzydziestu lat obecny w życiu artystycznym w kraju i za granicą. Brał udział w ponad 800 ogólnopolskich i międzynarodowych Wystawach i Festiwalach Plastycznych m. in. Anglia, Argentyna, Austria, Australia, Belgia, Brazylia, Chiny, Chorwacja, Cypr, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Iran, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Kuba, Meksyk, Niemcy, Norwegia, Rosja, Stany Zjednoczone, Szwecja, Tajwan, Turcja i Włochy. Od 1984 roku pracuje w CKiS im. A. Meżeryckiego.

Swoje plakaty, okładki, grafiki, rysunki i znaki graficzne prezentował na wielu pokonkursowych i okolicznościowych wystawach. Ważna część jego twórczości to rysunek satyryczny. Od wielu lat uczestniczy w największych imprezach tej dyscypliny organizowanych w muzeach i galeriach świata - Amsterdam, Amstelwen, Ankara, Ateny, Barcelona, Berlin, Beringen, Chicago, Drezno, Foligno, Florencja, Gabrowo, Haga, Hawana, Istanbuł, Knoke Haist, Marostica, Monachium, Montreal, Ulm, Paryż, Piracicaba, Rzym, Sztokholm, Taipei, Teheran, Tolentino, Trento, Wenecja, Werceli... Za działalność artystyczną uhonorowany Dyplomem Ministra Kultury i Sztuki, Nagrodami Wojewody Siedleckiego i Prezydenta Miasta Siedlce. Zasłużony dla Województwa Siedleckiego, laureat nagrody Fundacji Kultury Podlaskiej i Medalu im. L. Benedyktowicza.  
Sekcja plastyczna

Partnerzy

Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem