„Od Mazurka Dąbrowskiego do Ody do radości”

„Od Mazurka Dąbrowskiego do Ody do radości”

Opis

[…] muszę […] podkreślić […], że Polska zawsze stanowiła ważną część Europy i dziś nie może wyłączać się z tej wspólnoty […]. Europa potrzebuje Polski […] Polska potrzebuje Europy. Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej […]”.

Słowami Jana Pawła II do Polaków z 19.05.2003 roku rozpoczniemy prezentację twórczości naszych artystów, chcąc pokazać rolę kultury w utrzymaniu tożsamości narodowej i niepodległości w przeszłości, a także jej znaczenie obecnie. Chcemy podkreślić, że byliśmy, jesteśmy i będziemy Europejczykami, ze tak naprawdę nigdy kulturowo nie byliśmy poza Europą, zachowując jednocześnie swoją odrębność narodową. Przypominamy Polską Szkołę Filmową, twórców Polskiej Szkoły Plakatu, wspominamy również pisarzy i poetów. Odwołujemy się zatem do twórczości: Jana Pawła II, Andrzeja Munka, Tadeusza Konwickiego, Stanisława Różewicza, Waldemara Świeżego, Eryka Lipińskiego, Franciszka Starowieyskiego, Zbigniewa Herberta, Tadeusza Nowaka czy Tomasza Gluzińskiego oraz znanych twórców: Ignacego Jana Paderewskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Mikołaja Góreckiego, Leszka Możdżera, Tomasza Stańko i wielu innych, którzy potrafili wznieść się ponad obowiązujące konwencje i zaistnieć w całej wolnej Europie i wolnym świecie. Dzięki takiej postawie polskich artystów nie straciliśmy więzi z kulturą europejską. W programie odwołamy się także do bogactwa polskiej twórczości ludowej.


W widowisku udział wezmą artyści działający w Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce - aktorzy Teatru ES, Chór Miasta Siedlce oraz pianistka Joanna Różewska-Kulasińska. Scenariusz i reżyseria: Waldemar Koperkiewicz. Całość będzie uzupełniona materiałami filmowymi oraz spięta komentarzem narratora. Do tego wydarzenia zostaną skomponowane, zaaranżowane i nagrane z orkiestrą utwory muzyczne.

Projekt realizowany w ramach kampanii Wojewody Mazowieckiego „Mazowieckie – Historia Niepodległości”, sfinansowany ze środków PW NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2022.
 

Punkt Informacji Kulturalnej czynny pn-pt: 8.00-16.00 oraz na godzinę przed każdym wydarzeniem artystycznym tel. 25 794 31 89

Partnerzy

Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem