Studio Teatralne im. Jacka Woszczerowicza

Studio Teatralne im. Jacka Woszczerowicza

Studio Teatralne im. Jacka Woszczerowicza działa od 2011 roku. 

Celem nadrzędnym istnienia Studia Teatralnego im. Jacka Woszczerowica jest wychowanie przez teatr – wychowanie „człowieka teatru”.

Studio Teatralne im. Jacka Woszczerowicza działa przy Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce od 2011 roku. Od początku istnienia kierownikiem artystycznym jest Maciej Czapski - aktor dramatyczny i reżyser teatralny. Młodzi adepci sztuki aktorskiej z niezwykłym zapałem i starannością przygotowują i wystawiają spektakle teatralne na podstawie istniejącego dzieła literackiego (jak to miało miejsce w dotychczasowych spektaklach zrealizowanych przez Studio) bądź stworzonego w trakcie pracy, własnego scenariusza. Członkowie Studia Teatralnego im. Jacka Woszczerowicza biorą ponadto udział w licznych warsztatach artystycznych na terenie całego kraju.

Od początku istnienia ze Studiem Teatralnym im. Jacka Woszczerowicza współpracowali bądź współpracują aktorzy scen warszawskich: Małgorzata Gudejko-Masalska, Miriam Aleksandrowicz, Grażyna Zielińska, Bartek Magdziarz, Dorota Zielińska, Waldemar Obłoza, Joanna Jabłczyńska, Jacek Czyż, Małgorzata Dzięciołowska.

Patronem Studia jest wspniały polski aktor, siedlczanin - Jacek Woszczerowicz (ur. 11 września 1904 roku w Siedlcach, zm. 19 października 1970 roku w Warszawie). Postać wybitna. Aktor teatralny, filmowy i radiowy, ponadto reżyser i wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Przed wojną związany z teatrami w Poznaniu i Łodzi. W czasie II wojny światowej był członkiem zespołu Teatru i Armii Wojska Polskiego. Po wojnie związany m.in. z Teatrem Śląskim i Teatrem Starym w Krakowie oraz teatrami warszawskimi: Teatrem Rozmaitości, Teatrem Polskim, Teatrem Narodowym i Teatrem Ateneum, w którym występował aż do śmierci. W swoim życiorysie ma również wiele ról filmowych, z których najsłynniejszą bez wątpienia jest rola Rejenta Milczka w "Zemście" w reżyserii Antoniego Bohdziewicza i Bohdana Korzeniowskiego.


STUDIO TEATRALNE IM. JACKA WOSZCZEROWICZA - PREMIERY:
- MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ
- SEN NOCY LETNIEJ
- IWONA, KSIĘŻNICZKA BURGUNDA
- SKĄPIEC WORK IN PROGRESS

...........................................................................................................................

Studio Teatralne im. Jacka Woszczerowicza na VI Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Komediowych Teatrów Amatorskich DECHA.

Studio Teatralne im. Jacka Woszczerowicza wzięło udział w VI Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Komediowych Teatrów Amatorskich DECHA. Festiwal odbył się w dniach 04.-06.10.2019 w Bielsku Podlaskim. Organizatorem było Stowarzyszenie "Kreatywny Bielsk". Adepci Studia Teatralnego wystąpili ze spektaklem "Bóg" na podstawie sztuki Woody'ego Allena. W sumie do konkursu zakwalifikowano 10 zespołów. Siedleckie przedstawienie zostało bardzo ciepło przyjęte, co znalazło wyraz w wyróżnieniach i nagrodach.
- Studio otrzymało nagrodę "dla najbardziej zgranego zespołu"
- Maciej Czapski, reżyser i opiekun, dostał nagrodę "dla najlepszego edukatora"
- Małgorzata Nowińska otrzymała wyróżnienie za rolę żeńską
co jest tym bardziej doniosłe, zważywszy na wysoki poziom prezentowanych przedstawień. Grupa była najmłodszą w stawce, a Małgorzata najmłodszą nagrodzoną przez jak najbardziej profesjonalne jury.
Klimat DECHY był niezwykły. Cudowni ludzie, wspaniałe teatralne miejsce. Mamy nadzieję wrócić tam tak szybko, jak się da.

..............................................................................................................................

Rok 2019 Studia Teatralnego im. J. Woszczerowicza

Studio teatralne działa "na trzech frontach". Sekcja "masters", skupiająca aktorów doświadczonych, nie rzadko dyplomowanych, ma jeden tytuł, który wystawiła raz w minionym roku. "Kości i pioruny. Dygresje na temat Juliusza Słowackiego" Zagraliśmy w lutym. Do tego możemy doliczyć działalność edukacyjną, w postaci lekcji teatralnych, prowadzonych z widzami naszych przedstawień. Tych lekcji było 5. Ponadto co tydzień spotykamy się z dziatwą przedszkolną. Sekcja "młodzieżowa", zrzeszająca uczniów siedleckich szkół, wystawiła w minionym roku "Boga" Woody Allena. Zagraliśmy to pięciokrotnie na różnych festiwalach. Na Sokołowskim Festiwalu Teatrów Amatorskich SZPULKA. Na Mazowieckim Festiwalu Teatrów Amatorskich SREBRNA MASKA dwukrotnie. Nagrody Srebrnej Maski I i II stopnia. Na X Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym MOST, w Gdańsku. Nagroda dla najlepszego aktora dla Filipa Wawreckiego. Na VI Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Komediowych Teatrów Amatorskich DECHA, w Bielsku Podlaskim. Nagroda aktorska dla Małgorzaty Nowińskiej, dla Maciej Czapskiego jako najlepszego edukatora i wyróżnienie dla zespołu. Obecnie grupa przygotowuje się do wyjazdu na warsztaty zimowe. W próbach ma dwie sztuki, "Duńską historię" Adolfa Szapiro i "Księżniczkę Zosię" Roberta Maniaka. Nasze zajęcia odbywają się w Centrum co tydzień. A przedstawienia?... Bądźcie czujni, na pewno nas wypatrzycie!

Maciej Czapski

Studio Teatralne im. Jacka Woszczerowicza

Partnerzy

Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem